Idea Open Source

     Od początku lat dziewięćdziesiątych mamy do czynienia z błyskawicznym rozwojem tzw. Wolnego Oprogramowania czyli Open Source (ang. Otwarte Źródło). W chwili obecnej na Open Source składają się: otwarte kody, listy dyskusyjne oraz powszechnie dostępne systemy operacyjne, programy narzędziowe i użytkowe. Odpowiednio zmodyfikowane oprogramowanie OpenSource staje się podstawą wielu produktów komercyjnych oferowanych przez największe firmy takie jak IBM, Fujitsu Siemens, SUN Microsystems, ORACLE i wielu innych.

     Idea Open Source oferuje nieograniczony, dzięki powszechności Internetu, dostęp do wersji źródłowych, a zarazem daje możliwość aktywnej i realnej współpracy informatyków z całego świata w rozwijaniu ogólnodostępnego oprogramowania.

     Open Source zdążyło już odegrać ważną rolę w świecie informatycznym. Po pierwsze: zmusiło firmy produkujące oprogramowanie komercyjne do zmiany polityki, po drugie: w znaczący sposób wpłynęło na rozwój nauki. Umożliwiło swobodną wymianę idei i oprogramowania, pozwoliło mniejszym ośrodkom badawczym na stworzenie maszyn, na których można realizować zaawansowane programy badawcze. Open Source może również, w niedalekiej przyszłości, znaleźć szerokie zastosowanie w edukacji. Dzięki swojej elastyczności pozwala na dostosowanie programów nauczania do indywidualnych potrzeb. Jednak najistotniejszym chyba atutem jest możliwość zmniejszenia wydatków na oprogramowanie dydaktyczne, przy jednoczesnym zachowaniu, a nawet podniesieniu poziomu procesu nauczania.

     Ideą Open Source nie wyklucza działalności komercyjnej. W oparciu o moduły Wolnego Oprogramowania powstają pełnowartościowe produkty komercyjne.

2019-11-30 07:03
 
Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 1994 - 2019 EURON Sp. z o.o.